Vytisknout
Kategorie: Uncategorised
Zobrazení: 620

TresnovecNet zapsaný spolek

V roce 2005 začalo několik nadšenců v Horním Třešňovci provozovat první malou sít .   Rychlost přenosu byla tehdy jen několik Mbs , ale proti modemuna telefnoní lince velký posun vpřed.   Siť pracovala na principu sdílení prostředků ve WIN XP . Pojítka na tehdy dostupné technologii WIFI 2,4 GHz. V roce 2006 proběhla ustavující schůze občanského sdužení Třešňovec.net .Vystřídali jsme několik poskytovatelů včetně operátora mobilních telefonů. Byla to průkopnická doba, výpadky , malá rychlost , napadení viry. V roce 2007 již mělo sdružení 49 členů a pro jistotu dva zdroje dat ADSL modem a radiové připojení na Omegatech . V dalším roce se začala rozšiřovat páteřní sít na frekvenci 5GHz a rozjel se první server . Tento skok do čistého pásma umožnil spolehlivý provoz na mnoho dalších let, měli jsme úložiště dat a vlastní SMTP server pro poštu. Připojovací body se přesouvají z 2,4 GHz na 5 GHz. Síť se postupně rozšiřovala hlavně směrem na Dolní Třešňovec . Zvýšením dat. toku a velkým obsazením pásma 5 GHz se kolem roku 2014 stávají některé páteřní spoje nespolehlivé, proto jsme investovali do profesionálních pojítek na 10 a 17 GHz.

Parametry připojení se průbežně zlepšují a optimalizují , v současné době nabízíme datově neomezené připojení do sítě, obousměrná symetrická rychlost internetu 12Mb pro členy na AP 5GHz , 6Mb na AP 2,4GHz.

Každý člen sdružení může využívat spojení s dalšími členy, sdílet data, zkoušet siťové aplikace, podílet se na výstavbě spojů , využívat veřejné adresy, pracovat jako správce oblasti , nebo člen výboru.