Vytisknout
Kategorie: Uncategorised
Zobrazení: 2210

TresnovecNet zapsaný spolek

V roce 2005 začalo několik nadšenců v Horním Třešňovci provozovat první malou sít. Rychlost přenosu byla tehdy jen několik Mbs, ale proti modemu na telefonní lince velký posun vpřed. Síť pracovala na principu sdílení prostředků ve WIN XP. Pojítka na tehdy dostupné technologii WIFI 2,4 GHz.

V roce 2006 proběhla ustavující schůze občanského sdružení Třešňovec.net .Vystřídali jsme několik poskytovatelů včetně operátora mobilních telefonů. Byla to průkopnická doba, výpadky, malá rychlost, napadení viry.

V roce 2007 již mělo sdružení 49 členů a pro jistotu dva zdroje dat ADSL modem a radiové připojení na Omegatech. V dalším roce se začala rozšiřovat páteřní sít na frekvenci 5GHz a rozjel se první server. Tento skok do čistého pásma umožnil spolehlivý provoz na mnoho dalších let, měli jsme úložiště dat a vlastní SMTP server pro poštu. Připojovací body se přesouvají z 2,4 GHz na 5 GHz.

Síť se postupně rozšiřovala hlavně směrem na Dolní Třešňovec. Zvýšením datového toku a velkým obsazením pásma 5 GHz se kolem roku 2014 stávají některé páteřní spoje nespolehlivé, proto jsme investovali do profesionálních pojítek na 10 a 17 GHz.

Parametry připojení se průběžně zlepšují a optimalizují, v současné době nabízíme datově neomezené připojení do sítě, obousměrná symetrická rychlost internetu 12Mb pro členy na AP 5GHz, 6Mb na AP 2,4GHz.

Každý člen sdružení může využívat spojení s dalšími členy, sdílet data, zkoušet síťové aplikace, podílet se na výstavbě spojů, využívat veřejné adresy, pracovat jako správce oblasti, nebo člen výboru.